V Moldaviji, kljub ruskim poskusom vpliva na volitve, zmagala Maia Sandu, prozahodno orientirana kandidatka. Rusija meni da nedemokratično in nečastno!?
Na nedeljskih predsedniških volitvah je sedanja prozahodna moldavska predsednica Maia Sandu premagala Alexandra Stoianogla, nekdanjega generalnega tožilca, ki ga podpira tradicionalno proruska socialistična stranka.
Sandujevo rešila očitna podpora in glasovi iz diaspore
Zmaga 52-letne nekdanje svetovalke Svetovne banke, bo pospešila prizadevanje države, da zapusti moskovsko orbito in se pridruži Evropski uniji, njeni podporniki vidijo kot potrditev odločne prozahodne usmeritve, ki jo je ubrala. Toda Stoianoglova prevlada oziroma prisotnost v vseh delih države nakazuje, da se njena stranka sooča s hudim izzivom na ključnih parlamentarnih volitvah prihodnje poletje, ki bodo odločile o sestavi vlade.
Očitno nestrinjanje Moskve z izgovorom o nezmožnosti glasovanja Moldavcev ki živijo v Rusiji
Po mnenju Kremlja bi naj bile nedeljske volitve v Moldaviji nepoštene, Maia Sandu pa je nelegitimna predsednica države, poroča Reuters.
Prozahodna Sandujeva je premagala nekdanjega generalnega državnega tožilca, ki ga podpira proruska stranka, na volitvah, ki so jih zaznamovale obtožbe o vmešavanju Moskve, kar Kremelj zanika. Uradni rezultati kažejo, da je Sandujeva zmagala zaradi močne podpore Moldavcev, ki živijo v tujini. Znotraj države izgublja z minimalno razliko.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je pred novinarji podal “porazen” komentar o načinu izpeljave nedeljskih volitev. Povedal je, da več sto tisoč Moldavcev, ki živijo v Rusiji, ne smejo glasovati, v nasprotju z Moldavci, ki živijo na Zahodu, katerih glasovi so bili ključni za Sandujevo zmago.
Težko ampak vztrajno po poti demokracije in močne Moldavije
Aktualna predsednica Maia Sandu želi, da bi Moldavija ostala na poti k članstvu v Evropski uniji, vendar se majhna država, ki meji na Ukrajino in Romunijo, trudi izstopiti iz orbite Rusije. Močno je odvisna od ruskega plina, Rusija pa vzdržuje vojake v separatistični regiji, ki se je po razpadu Sovjetske zveze leta 1991 odcepila od preostale Moldavije.
Nekdanja in sedanja ruska država se ne more pomiriti s tem da njena vsenavzočnost ni zacementirana za vselej in da je v vsaka odločitev državljanov legitimna in verodostojna. Svojemu hegemonističnemu egu morajo spodrezati krila. Vsa početja v napačno smer jih bo stalo verodostojnosti in osamljenosti. In na koncu nepomembnosti v mednarodnih relacijah.
Moldavija nima drugega aduta kot nadaljevati svojo pot naprej, Moldavcem prinese boljši jutri in tudi pojutrišnjem. Le s pomočjo demokratičnih in legitimnih odločitev njenih državljanov.
VTC