Dogodki in prireditveGospodarstvoizobraževanjekulinarikaTurizemV fokusu

V drugem ocenjevanju Michelinovih inšpektorjev Slovenija dobila novo zvezdico in ohranila vse dosedanje

Nove zvezdice  in novi uspehi za slovensko gastronomijo. Michelinovi inšpektorji  so pri svojem drugem ocenjevanju slovenskih restavracij  ponovno podelili  dve zvezdici Hiši Franko, po eno so ohranili  tudi vsi lanskoletni dobitniki:  Atelje,  Dam restavracija, Gostilna pri Lojzetu, Hiša Denk in Vila Podvin. Nova zvezdica pa sije v Gostišču Grič.

V drugem ocenjevanju Michelinovih inšpektorjev Slovenija dobila novo zvezdico in ohranila vse dosedanje

V kategorijo Bib Gourmand so uvrstili sedem restavracij,  Michelinov krožnik pa kar  39.  Slovenska gastronomija slavi tudi v kategoriji trajnost, kar šest restavracij je bilo namreč  nagrajenih  z zeleno Michelinovo zvezdico. V drugo izdajo gastronomskega vodnika MICHELIN GUIDE SLOVENIA je tako skupno uvrščenih 53 restavracij. Visoke ocene slovitega vodnika za izjemno kakovost, ki jo nudi slovenska gastronomija,  so velika pohvala in podpora vsem  njenim deležnikom v prizadevanjih po ohranjanju odličnosti tudi v  izzivov polnih časih.  Michelinov vodnik za leto 2021  bo tudi  kot  globalno najmočnejša blagovna znamka s področja gastronomije pomemben element promocije slovenskega turizma, ki jo v sodelovanju z različnimi deležniki izvaja Slovenska turistična organizacija. Slovenija je tako z znamenitimi zvezdicami, znakom Slovenia Green Cuisine in nazivom Evropska gastronomska regija 2021 še bolj prepoznavna kot zelena, aktivna, varna destinacija  izjemnih raznovrstnih doživetij, ki jih povezuje prav gastronomija, eden pogostih motivov prihoda domačih in tujih gostov.

Kaj prinaša druga izdaja Michelinovega vodnika za Slovenijo

V MICHELIN GUIDE SLOVENIA 2021 se je v okviru različnih kategorij uvrstilo 53 restavracij.

Michelinove zvezdice označujejo najboljše restavracije, ki so jih odkrili Michelinovi inšpektorji, in pomenijo najvišjo kakovost v kulinariki. Poudarek ocenjevanja za zvezdice ni na notranji opremi lokalov in pogrinjkih, pač pa hrani in doslednosti njene kakovosti. Inšpektorji podajo svoje ocene na podlagi petih kriterijev: kakovosti uporabljenih sestavin, harmonije okusov, veščine obvladovanja okusov in kuharskih tehnik, osebnosti kuharja, izraženi v njegovem kuhanju, doslednosti v različnih časovnih obdobjih in v meniju.

Dve Michelinovi zvezdici za izjemno kulinariko je od lanskega ocenjevanja ohranila Hiša Franko kuharske mojstrice Ane Roš.  

Po eno Michelinovo zvezdico je za visoko kakovost kulinarike ohranilo vseh pet restavracij:

  • Atelje, chef Jorg Zupan
  • Dam restavracija, chef  Uroš Fakuč
  • Gostilna pri Lojzetu, chef Tomaž Kavčič
  • Hiša Denk, chef Gregor Vračko
  • Vila Podvin, chef Uroš Štefelin

 

Novo zvezdico je  pridobilo Gostišče Grič, chef Luka Košir.

 

Bib Gourmand označuje restavracije, ki zagotavljajo pristna kulinarična doživetja z visoko kakovostno hrano z odličnim razmerjem med kakovostjo in ceno. Pogosto gre za dragulje, ki jih inšpektorji vsako leto odkrijejo na svojih potovanjih.

Podelili so ga sedmim restavracijam.

Znak jih je od lani ohranilo šest:

Gostilna na Gradu, Gostilna Repovž, Jožef, Mahorčič, Rajh, Ruj

Novinec v kategoriji je restavracija TaBar, ki se je letos na novo uvrstila v vodnik.

Kategorija Michelinov krožnik (The Plate Michelin /Assiette) označuje restavracije, v katerih iz svežih surovin skrbno pripravijo dober obrok in predstavljajo velik potencial za destinacijo.

Michelinovi inšpektorji so v to kategorijo uvrstili 39 slovenskih restavracij:

AS, B-Restaurant, Calypso, Cubo, Dvor Jezeršek, Etna,  Galerija Okusov, Gostilna Danilo, Gostilna Francl, Gostilna za Gradom, Gostilna Krištof, Gostilna Vovko, Gredič, Harfa, Hiša Krasna, Hiša Torkla, JB, Kendov Dvorec, Julijana, MAK, Marina, Maxim, Monstera Bistro, Ošterija Debeluh,  Otočec Castle, Pavus, Pikol, Rizibizi, Sedem, Separé, Shambala, Sophia, Stara Gostilna, Strelec, Sushimama, Valvas’or, Vander

Na novo sta v to kategorijo uvrščeni restavraciji Landerik in Vila Planinka.

Michelin GreenStar nagrajuje restavracije za njihove trajnostne prakse. Slovenske restavracije so bile v lanskem letu med prvimi dobitnicami priznanja za trajnost, ki upošteva njihovo kulinarično odličnost v povezavi z izstopajočimi okolju prijaznimi praksami. Te vključujejo sodelovanje s proizvajalci in dobavitelji, ki delujejo po principu trajnosti, ter zmanjševanje odpadkov in uporabe plastike in drugih materialov, ki jih ni mogoče reciklirati.

Michelin je podelil šest zelenih zvezdic:

  • Gostilna za Gradom, chef Davide Crisci
  • Gostilna Krištof, chef Uroš Gorjanc
  • Gostilna Mahorčič, chef Ksenija Krajšek Mahorčič
  • Gostišče Grič, chef Luka Košir
  • Hiša Franko, chef Ana Roš
  • Vila Podvin, chef Uroš Štefelin

 

 Empty heading

Slovenski chefi dokazali svojo borbenost in neusahljiv talent

Gwendal Poullennec, globalni direktor Michelinovih vodnikov: »Tako 2020 kot 2021 sta bili za gostinstvo težki leti. Ne glede na to, da so se slovenski chefi morali spoprijemati s pogostim odpiranjem in zapiranjem svojih restavracij, so dokazali svojo odpornost, borbenost in neusahljiv talent, kar nas je zelo navdušilo. Zato izbor restavracij, ki jih predstavljamo danes, odraža lokalno kulinarično sceno, ki je še posebej zavezana trajnostni gastronomiji in se še naprej razvija. Od vsega srca upamo, da bo nov izbor  pripomogel k privabljanju gurmanov, da se bodo vrnili v restavracije in raziskovali ali odkrivali na novo Slovenijo skozi njene najboljše restavracije.«

Zdravko Počivalšek, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo: »V Sloveniji že od nekdaj dobro jemo, uživamo v vrhunski kulinariki in vinih. Iz lokalno pridelanih sestavin z visoko stopnjo kreativnosti in drznosti nastajajo vrhunske kulinarične mojstrovine. Vse bolj so s tem seznanjeni tudi v tujini, predvsem zahvaljujoč svetovno znanim gastronomskim vodnikom, kakršen je Michelin. Prav je, da ves svet spozna naše vrednote, okuse in gastronomske mojstrovine, na osnovi katerih je Slovenija postala Evropska gastronomska regija 2021. Da imamo v Sloveniji vrhunske kuharske mojstre, chefe, ki se uvrščajo v svetovni vrh,  so se letos ponovno prepričali tudi Michelinovi ocenjevalci in verjamem, da so imeli zahtevno delo. Vsem prejemnikom Michelinovih zvezdic in ostalih visokih priznanj iskreno čestitam in želim veliko ustvarjalne energije in uigrano ekipo sodelavcev tudi v prihodnje.«

Mag. Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije (STO): »Ponosna sem, da so tudi letos zasijale zvezdice iz Slovenije na globalnem gastronomskem zemljevidu, ki pričajo o predanosti naših kuharskih mojstrov in mojstric visoki kakovosti, trajnosti, edinstvenosti, kreativnosti in inovativnosti. Gostinstvo se sooča z zahtevnim obdobjem,zato so letošnje zvezdice, ki ohranjajo optimizem in z vztrajnostjo ustvarjajo nove zgodbe, še toliko bolj pomembne. Ne glede na to, v katero kategorijo se je uvrstila posamezna restavracija, so danes zmagovalke vse. Ponosni smo, da se je obstoječim imetnikom zvezdic letos pridružila še nova. V Michelinov vodnik za leto 2021 je tako skupno uvrščenih 53 restavracij, od tega se kar 6 restavracij ponaša z zvezdico in ena z dvema, 7 restavracij z oznako Bib Gourmand in  39 restavracij z oznako Michelinovega krožnika. Izstopamo tudi s šestimi zelenimi zvezdicami, nagradami za trajnostna prizadevanja v gastronomiji,  kar je priznanje naši zavezanosti k trajnostnemu razvoju gastronomije in spodbuda za naprej. Na STO smo z letošnjim letom vključili gastronomijo v Zeleno shemo slovenskega turizma, nacionalni program za razvoj trajnostnega turizma. Izjemno je, da je v dobrega pol leta pridobilo znak  Slovenia Green Cuisine kar 30 gostinskih ponudnikov. Lanskoletni prihod Michelinovega vodnika v Slovenijo je vzbudil veliko pozornosti tako v domači kot tuji javnosti. Generiral je milijonske dosege v medijih in družbenih omrežjih, Slovenija se je znašla na naslovnicah globalnih medijev in na vrhu lestvic držav, ki jih je potrebno obiskati, povečali sta se število rezervacij v nagrajenih in ostalih restavracijah in medijska pozornost. Verjamem, da bo tudi druga izdaja Michelinova vodnika za slovensko področje odmevala in spodbudila nove prihode  gastronomskih turistov. Na STO jih bomo še naprej nagovarjali z navdihujočimi zgodbami, ki jih ustvarjajo izjemni mojstri in mojstrice slovenske gastronomije. Iskreno čestitam  vsem, ki so se uvrstili v najvplivnejši gastronomski vodnik na svetu, za izjemno delo in jim želim še veliko odličnosti in kreativnosti.«

Blaž Cvar, predsednik Sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS:»Gastronomija postaja vse bolj pomemben člen slovenskega turizma. V zadnjem obdobju so se na področju razvoja kulinarike in gostinstva zgodili pomembni premiki. Nepogrešljivo povezovanje in sodelovanje je v praksi že obrodilo sadove, zato smo prepričani, da je to pravi način za naše delo tudi v prihodnje. Gostinci predstavljajo Slovenijo s svojo pristno, avtohtono, tradicionalno kulinariko in tega si naši gosti najbolj želijo. Zagotovo je  največje spremembe čutiti pri gostincih, ki so prepoznali prednosti naravnih danosti, ki jih nudi naša dežela. Kulinarična ponudba ni le postala bolj raznolika, kakovosten preskok je povzročilo tudi uvrščanje lokalno pridelanih surovin na jedilne liste, ohranjanje tradicionalnih, avtohtonih jedi in, nenazadnje, tudi spoznanje, da moramo ohraniti kulinarično  identiteto. Seveda pa smo za svetovno kulinarično javnost postali zanimivi tudi zaradi raznolikosti ponudbe in na tem področju z našimi vrhunskimi chefi posegamo najvišje. Današnji Michelinovi nagrajenci so gonilo razvoja slovenske kulinarike in kakovost se temu primerno dviga eksponentno iz leta v leto. Rdeča biblija ima nedvomno širši vpliv kot zgolj za nagrajene. Priložnost za promocijo s tem dobivata celotno gostinstvo in turizem. V imenu Sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS iskreno čestitam vsem današnjim Michelinovim nagrajencem.«

 

Razglasitev Michelin Guide Slovenija 2021

Michelin je rezultate ocenjevanja slovenskih restavracij sporočil danes dopoldne v sporočilu za javnost, ki ga je posredoval na številne globalne naslove. STO do takrat ni razpolagala s seznamom restavracij, vključenih v Michelinov vodnik za leto 2021, saj ga Michelin v skladu s svojo politiko poslovanja ne razkriva do uradne razglasitve. STO je ob tej priložnosti pripravila dogodek ob razglasitvi Michelin Guide Slovenia 2021, namenjenega chefom in predstavnikom medijev. Na njem je chefom podelila označevalne tablice z letnico 2021 in kuharske jakne ter jim omogočila srečanje s predstavniki medijev. Fotografije s sprejema so na voljo na dropbox povezavi(foto: Nino Verdnik).

Tiskana izdaja rdečega gastronomskega vodnika za področje Slovenije MICHELIN GUIDE SLOVENIA 2021 bo na voljo nekaj dni po uradni razglasitvi rezultatov ocenjevanja restavracij Michelinovih inšpektorjev. Več o v vodnik uvrščenih restavracijah  je na voljo tudi na uradni spletni strani Michelina  https://guide.michelin.com/si/en ter na www.tasteslovenia.si in www.slovenia.info.

 Empty heading

Michelin kot najvplivnejša znamka na področju gastronomije

Michelin je najuglednejša in najprestižnejša znamka na področju gastronomskih vodnikov z izjemnim globalnim dosegom in vplivom na gastronomski razvoj destinacije. Michelin vstopa zgolj na destinacije z dokazanim kulinaričnim potencialom in pri tem sledi svoji razvojni politiki in strokovni oceni. Danes je prisoten na 35 destinacijah; ima 4,2 milijona sledilcev na svojih družbenih omrežjih, kar predstavlja močan komunikacijski kanal za nagovarjanje predanih gastronomskih turistov. V ospredje postavlja ponudbo visoke dodane vrednosti in nagovarja najbolj petične gastronomske turiste, vendar pa hkrati izpostavlja tudi nepozabne izkušnje, dosegljive širšemu krogu ljubiteljev gastronomije.

Lanskoletni prihod vodnika na slovenski trg je vzbudil veliko pozornosti tako v domači kot tuji javnosti. Vse aktivnosti Michelina in STO so po razglasitvi rezultatov ocenjevanja Michelinovih inšpektorjev 16. junija 2020 imele milijonske dosege, medtem ko so le v nekaj dneh objave v tujih spletnih medijih dosegle krepko čez 290 milijonov bralcev. Michelin je na svojem uradnem Instagram profilu s 26 objavljenimi zgodbami dosegel več kot 1,1 milijona sledilcev, zgolj objava informacije o prihodu v Slovenijo in prejemnikih Michelinovih zvezdic je prejela 6.100 všečkov in dosegla 235.000 sledilcev. Skupni doseg aktivnosti Michelina na njegovem Instagram profilu je bil prek milijona in pol prikazov objav.

Izjemne uspehe so imele tudi aktivnosti STO na njenih družbenih omrežjih. 69 zgodb, objavljenih na FB in Instagram profilu Feel Slovenia, je skupno beležilo kar 547.000 prikazov. STO je s pomočjo orodja Meltwater med 16. in 19. junijem 2020 zasledila 274 objav o prihodu Michelinovega vodnika v Slovenijo v tujih spletnih medijih, kot so Reuters, Ansa, La Stampa, Food & Wine, Daily Mail. Skupni doseg objav je bil več kot 290 milijonov bralcev.

Prihod Michelinovega vodnika v Slovenijo in njena usmerjenost v trajnostno gastronomijo sta generirali številne članke v globalno cenjenih medijih; to je na primer navdušilo Condé Nast Traveler, da je Slovenijo razglasil za najboljšo počitniško destinacijo leta 2021.

 

Gastronomija kot eden ključnih produktov slovenskega turizma

Gastronomija je eden ključnih produktov slovenskega turizma, ki pomembno prispeva k uresničevanju ciljev Strategije trajnostne rasti slovenskega turizma 2017–2021, višje dodane vrednosti in naslavljanja gostov, ki iščejo edinstvena doživetja. Poseben pomen ima trajnostna gastronomija, ki je pomemben del usmeritve v celostni trajnostni razvoj slovenskega turizma. Tudi ko ni gastronomija glavni razlog za obisk destinacije, igra zelo pomembno vlogo kot sekundarna ali delna motivacija za prihod na določeno destinacijo. Da bi privabili predane gastronomske turiste, ki jih zanimajo tudi drugi produkti slovenskega turizma, je izjemnega pomena oblikovanje posebnih, edinstvenih doživetij in tistega, kar dela Slovenijo in slovensko gastronomsko ponudbo drugačno od konkurenčnih držav. Dober primer je pred kratkim lansirana  Slovenia Green Gourmet Route, ki združuje trajnostno kolesarjenje z gurmanskimi postanki. V zbirki posebnih butičnih doživetij Slovenia Unique Experiences dodaja gastronomija drugim vključenim produktom tisto pravo avtentično lokalno noto, nekatera doživetja pa so povsem gurmanska (Nepozaben dan v ribogojnici Fonda, Vintage Gourmet Tour, Velenje Underground – gastronomska pustolovščina 160 metrov pod zemljo, Po poti najlepših vinskih zgodb do najstarejše trte na svetu).

STO promovira Slovenijo kot destinacijo za edinstvena gastronomska doživetja na vseh svojih komunikacijskih kanalih: v okviru aktivnosti digitalne promocije tako prek nacionalnega turističnega portala, družbenih omrežij, posebnega gastronomskega novičnika kot tudi z digitalnimi kampanjami na tujih trgih. V sklop promocijske strategije sodijo številna študijska potovanja tujih novinarjev in vplivnežev, objave v specializiranih medijih in prezentacija gastronomije na dogodkih doma in v tujini. Podpira organizacijo in izvedbo mednarodno odmevnih dogodkov, kot sta European Food Summit in Teden restavracij, ter gastronomski vodnik Gault&Millau. V podporo razvoju in promociji produkta gastronomija je bil v juniju 2020 vzpostavljen nov spletni portal www.tasteslovenia.si, ki predstavlja celostno gastronomsko zgodbo Slovenije. STO je izdala publikacijo Taste Slovenija, veliko uspehov pa je požel tudi nov gastronomski video Slovenian Gastronomy. You can’t spell Slovenia without love, ki predstavlja zgodbo o slovenski gastronomiji in njeni trajnostni naravnanosti skozi oči Michelinovih chefov.  Gastronomija je krovna komunikacijska tematika STO v letih 2020 in 2021STO je pripravila tudi Akcijski načrt razvoja in trženja gastronomskega turizma 2019–2023. Z namenom spodbude trajnostnim prizadevanjem je z letošnjim letom gastronomija vključena tudi v Zeleno shemo slovenskega turizma,nacionalni program za razvoj trajnostnega turizma. V dobrega pol leta je znak Slovenia Green Cuisine pridobilo 30 ponudnikov, kar je svojevrsten doprinos k trajnostnemu razvoju slovenske gastronomije in prepoznavnosti celotne destinacije kot zdrave in trajnostno naravnane. Zelena shema je za destinacije vpeljala nove kriterije s področja upravljanja gastronomske ponudbe.

Jasna vizija Slovenije kot zelene butične 5-zvezdične destinacije in njeno konsistentno uveljavljanje sta jo uvrstila na sam vrh trajnostnih destinacij. Posebno priznanje je Slovenija dobila z nazivom Evropska gastronomska regija 2021, potrditev vrhunskosti slovenske gastronomije in odlično promocijsko orodje za doseganje pozornosti gostov na ključnih trgih slovenskega turizma pa predstavlja tudi Michelinov vodnik.

Več informacij o slovenski gastronomiji na:

www.tasteslovenia.si

www.slovenia.info/sl/dozivetja/gastronomija

vir: https://www.slovenia.info/sl/novinarsko-sredisce/sporocila-za-javnost/17524-v-drugem-ocenjevanju-michelinovih-inspektorjev-slovenija-dobila-novo-zvezdico-in-ohranila-vse-dosedanje

 

Mogoče vam bo všeč