Odmeva na tujem: “Slovenija je podlegla in ustregla Uršuli, predlagala novo kandidatko za EK”
Slovenska vlada je nekdanjo veleposlanico imenovala za svojo novo kandidatko za Evropsko komisijo (EK), potem ko je njena prvotna moška nominacija »odstopila«, navajajoč razhajanja s predsednico EK Ursulo von der Leyen, poroča AFP, ki ga povzemajo tudi v Bolgariji.
O umiku prvotnega kandidata Slovenije za evropskega komisarja Tomaža Vesela pišejo tudi v sosednji Hrvaški. Predsednica Evropske komisije Von der Leyen je zaradi uravnotežene zastopanosti spolov okrepila pritisk na nekatere države, naj svoje moške kandidate zamenjajo z ženskami. Niso vsi tako pohlevni. Na Malti ostajajo pri prvotni izbiri.
Vladni predlog v zadnjem trenutku je Marta Kos
Vladna ponudba Marte Kos v zadnjem trenutku je prišla po tem, ko je Tomaž Vesel, prva izbira Slovenije za komisarja EU, 6. septembra umaknil svojo kandidaturo zaradi poročanja o tem, da je von der Leyen državo pozvala, naj za to mesto imenuje žensko.
Slovenski mediji so poročali, da je von der Leyenova med obiskom v državi prejšnji teden pritiskala na premierja Roberta Goloba, naj predlaga žensko, da bi zagotovili enako število moških in žensk v novi komisiji. Kar je tudi res, kot je res da je bil »sprehod« po Črni na Koroškem in ogled po-poplavne obnove samo krinka da Golobu na štiri oči pove, da je predlagal neskladno s pričakovanji in da se bo moral odločiti za drugega kandidata/kandidatko.
59-letna Kosova je strokovnjakinja za komunikacije in nekdanja novinarka. Bila je predsedniška kandidatka vladajoče stranke Gibanje za svobodo na volitvah leta 2022, a je po domnevnih nesoglasjih z Golobom izstopila iz tekme in stranke. So pozabili povedati da je v času opravljanja dela veleposlanice v Nemčiji in Švici izvajala mobing nad zaposlenimi na veleposlaništvih.
Preden bo nominacija Marte Kos uradno poslana v Bruselj, mora ta teden prestati zaslišanje v parlamentarnem odboru za zunanje zadeve. Odločitev parlamentarnega odbora pa za vlado ni zavezujoča. Se pravi brez možnosti vpliva.
Omejena suverenost “suverene” države
Še en dokaz da Slovenija na lestvici držav kjer »suvereno« odločajo o svojih predstavnikih na pomembna mesta v evropski hierarhiji, je zelo nizko, da če bi imeli »izpadanje« iz Lige EU, bi bila primerna kandidatka za »B« ligo.
Resnično bi morali počasi imeti dovolj blamaže Slovenije izven njenih meja, kaj ne?
Vane T. Costa