Infantilna zunanja politika leve dezorientirane slovenske vlade
“Slovenska vlada je danes sprejela predlog sklepa o priznanju neodvisnosti in suverenosti Palestine in ga poslala Državnemu zboru,” je sporočila zunanja ministrica Tanja Fajon.
Sramotilni steber zunanje politike ima uradno potrdilo. Tudi dva lika ki sta na njem zalepljena. Tanja Fajon in Robert Golob. In si si s tem pridelala »usodni« naziv najbolj kratkovidne, omejene in popolnoma kakofonične vlade od osamosvojitve do danes. To ni omejitev zaradi nepoznavanja ampak zaradi bolne potrebe po izstopanju v mednarodni javnosti in odmika od neuspešne in katastrofalne notranje politike in neobvladovanja nobenega segmenta vodenja države.
Neumni in kratkovidni, še bolj pa narcisoidni politiki in osebki v njej si lahko ploskajo sami sebi.
Danci gladko zvrnili predlog za priznanje
Na drugi strani imamo Dansko oziroma njen parlament, ki je pred tremi dnevi zavrnil predlog zakona o priznanju palestinske države.
Zakaj?
»Ne moremo priznati neodvisne palestinske države in edini razlog je, da predpogoji za to v resnici ne obstajajo, je med prvo razpravo o predlogu v parlamentu«, je dejal danski zunanji minister Lars Lokke Rasmussen.
Devet od skupno 27 držav članic Evropske unije priznava državo Palestino. Osem jih je to storilo že pred vstopom v Unijo, tudi potem, ko je palestinski voditelj Jaser Arafat 15. novembra 1988 Palestino razglasil za neodvisno državo – Malta, Ciper, Češka in Slovaška (do leta 1993 Češkoslovaška), Madžarska, Romunija, Bolgarija in Poljska. Leta 2014 jim je sledila Švedska, ki je po vstopu v EU kot prva priznala Palestino.
Vse zgoraj omenjene plus Irska, Španija in Norveška, ki jih vodijo socialistične in dezorientirane vlade pa te dni. In glej ga zlomka, Slovenija, v kateri je do sedaj večkrat prevladal realizem v zunanji politiki, zašla na pota pogube in izgube ugleda ki so ga prinesle praviloma desnosredinske vlade.
Priznanja Palestine ne bo doprineslo k umiritvi razmer na Bližnjem vzhodu, ampak prej obratno. Jasno, je da ljudje na Bližnjem vzhodu zaradi priznanja ne bodo bolje živeli, obenem pa gre priznanje razumeti kot politični blagoslov terorističnemu vodstvu te entitete.
Odločitev onstran zdravega razuma. Ekstremna neumnost. In še česa.
Nerazumljivo je da priznavajo ali želijo priznati državo, ki želi izbris Izraela. Obenem s tem se terorizem legitimira kot sredstvo za dosego cilja, oziroma lastne na škodo druge države. Še največji politični imbecilizem je da nekateri na slovenskem rajši mahajo s palestinsko kot pa s slovensko zastavo.
Spomnimo na opozorilo opozicijskega prvaka Janeza Janše, da je priznanje Palestine videti kot nagrada za teroristično dejanje.
Da je to hud odmik o zunanje politike, ki jo vodi oziroma bi jo morala voditi Slovenija je opozoril tudi večkratni premier Janez Janša, ki je dejal da bo morebitno priznanje preklicano. Da je to nespameten korak predstavnikov slovenske trenutne vlade je tudi mnenje izraelskega veleposlanika v Sloveniji ki se je odzval dokaj ostro in upravičeno ko je dejal da je Izrael pomagal Sloveniji ob osamosvojitvi sedaj pa dobimo tole. Kot da bi želel povedati da je to hudo nespameten korak, ki bo imel posledice na več različnih področjih odnosov med državama.
Škoda bo nastala, oziroma je že, diplomatsko » usrana« vladna rit sedanje vlade bo pa za vedno umazana tudi ko je ne bo več.
Nauk: ljudstvo in volivci nikoli in nikdar ne izvolite takšno vlado in takšne predstavnike za vodenje države, ki so nezreli, škodljivi in vas sramotijo pred preostalim svetom.
Vane T. Costa