Celjski Mestni svet danes: “Predviden proračun za leto 2025 skoraj 90 milijonov. Direkten vpliv na proračun do največ 1/3 le tega”
Mestni svet Mestne občine Celje je na 14. seji v tem mandatu v prvem branju potrdil občinski proračun za leto 2025. Dokončno potrjevanje proračuna za prihodnje leto bo sicer na decembrski seji.
Osnovna ugotovitev pa je pri snovanju proračuna, da je kljub ogromnemu znesku v višini skoraj 90 milijonov, da se iz leta v leto povečuje delež podfinanciranosti občine. Izhod iz te podfinaciranosti, glede na to da je ogromen del tega odvisen od glavarine, je bolj kot ne odvisen od dviga povprečnine do drugega branja. Če se bo to tudi zares zgodilo.
Proračun za prihodnje leto ki “je” zelo razvojno naravnan znaša 89.387.510 evrov, kar je približno pet milijonov več od prvotno načrtovanega proračuna za leto 2024. Kar dobrih 33 milijonov evrov bo namenjenih investicijam in investicijskim transferjem, med katerimi velja izpostaviti gradnjo novega vrtca Čira čara na Škapinovi ulici ter začetek izvedbe evropsko financiranih projektov Center urbanega dogajanja (Kajuhov dom), Zelena cona (drevesni park Medlog in igrišče na Škapinovi), začenja pa se tudi celovita rekonstrukcija Ceste na grad in izgradnja pločnika na Skalni kleti.
Prihodki v prihodnjem proračunskem letu so predvideni v višini 87.231.406 evrov, pri čemer največji delež pripada davčnim prihodkom (44,6 milijonov evrov). Močno se na strani prihodkov povečuje tudi delež sredstev, ki so vezana na razpise države in EU (9,3 milijona evrov).
Končni primanjkljaj se glede na oceno realizacije proračuna za letošnje leto znižuje in bo znašal približno 2,2 milijona evrov. V proračunu je predvideno zadolževanje v višini do 6 milijonov evrov, Mestna občina Celje pa bo ob tem odplačala za 4,1 milijonov evrov dolga, ki zapade v prihodnjem letu.
Pomembno je da ko prihaja do rebalansov med letom da so to rebalansi zaradi izpada kakšnega vira med letom. Lepo bi bilo da se to zgodi ko je obrnjena situacija, ko občina kaj pridobi. Prav je daje proračun optimistično zastavljen, samo do te mere da kaže realistično sliko pričakovanja in ne preveč prenapeto.
Glavna pripomba je, ko se razpravlja o tem, da je pregledno in razvidno v nezadostni meri, čeprav je pretežni del proračuna namenjen za vnaprej znane obveznosti. Konkretno se vpliva na cca 5 milijonov EUR znotraj katerih se mogoče kaj prerazporeja za morebitne postavke med prvim in drugim branjem. Enako velja tudi za najemanje kreditov da ni ravno specificirano. Odgovor je da se ji najema za odplačilo drugih obveznosti, kar bi naj bila praksa že leta.
Zato je tudi razveseljivo ko kak celjski srečnež zadene na loteriji da kaj kapne v občinsko blagajno kot je bil primer pred dnevi ko je 224 tisoč prišlo na konto občine kot davek od igre na srečo. In seveda se ga umestil oziroma bo porabljen na začetku ali tekom naslednjega leta.
Med drugimi je bilo nekaj besed namenjenih soglasjema o financiranju kulturnih spomenikov oziroma povezanimi s prijavo k projektoma obnove Celjskega doma in Stare grofije Celje na Javni razpis Ministrstva za kulturo RS za izbor operacij trajnostne obnove in oživljanja kulturnih spomenikov v lasti občin ter vključevanje kulturnih doživetij v slovenski turizem – kohezijska regija vzhodna Slovenija.
Ne bo več kot tako kot do sedaj, vsaj kar se sejnin in drugih izplačil vezanih za delovanje v Mestnem svetu, na njih bo potrebno počakati od 20-45 po opravljeni seja ali opravil v zvezi s tem. K temu jih »sili« veljavna zakonodaja.
O participativnem proračunu pa drugič.. preveč časa se bo ukvarjalo s tem za pičel učinek in v volilnem letu…
Vane T. Costa