Anton Šturbej poslanec v DZ RS
Evropailegalne migracijenezakonite migracijeNotranje zadeveSlovenijaV fokusu

Avstrijci znajo in zmorejo-kaj pa mi! Bistveno bolj gosto rešeto za pridobitev azila. Pri nas pa na izvoli!

Ali je  Slovenija zmožna  zaostritve nadzora nad prosilci za azil ter tujimi državljani, kot je to storila Avstrija?

V Avstriji so,  po poročanju medijev,  zaostrili nadzor nad prosilci za mednarodno zaščito oziroma azil. Med drugim so uvedli kartico ugodnosti, s katero migranti ne morejo dvigniti več kot 40 evrov na mesec. Uvedena je tudi delovna obveznost za prosilce za mednarodno zaščito. S tem se je število prosilcev za mednarodno zaščito oziroma azil zmanjšalo iz 20.000 na 300.

 

Poslanec Anton Šturbej, tudi sam tako rekoč blizu mejne črte( s Hrvaško) je na ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z ukrepi za preprečevanje nezakonitih migracij.

Vprašanje zajema naslednje:  

Povečano število nezakonitih migracij predstavlja povečano varnostno tveganje, saj nezakonite migracije nedvomno zvišujejo varnostna tveganja, kar izhaja tudi iz poročil Policije. Zaradi tega bi morala Vlada Republike Slovenije, ki jo vodi dr. Robert Golob sprejeti ukrepe, s katerimi bi omejila nezakonite migracije.

 

V Avstriji so že pred časom zaostrili nadzor nad prosilci za mednarodno zaščito oziroma azil ter tujimi državljani. Med drugim so uvedli kartico ugodnosti, s katero migranti ne morejo dvigniti več kot 40 evrov na mesec. Z uvedbo te kartice želijo preprečiti nakazila denarja v tujino tihotapcem. Uvedena je delovna obveznost za prosilce za mednarodno zaščito. Opravljajo neprofitno delo na področju vzdrževanja zelenih površin v občinah in zimsko vzdrževanje. Delo naj bi opravljali pri podjetjih z najmanj 5 zaposlenimi. V kolikor prosilec za mednarodno zaščito zavrne delovne obveznosti se mu žepnina zmanjša za polovico. Obiskovati morajo tečaje iz treh področjih: kulturo in običaje, enakost ter demokracijo in pravno državo.

Kar je pa najslabše, s tem se poslabša tudi obravnavanje državljanov EU, celo tistih ki so že v Shengenu. Tudi današnje štirikilometrske kolone pričajo o tem.

Glede na navedeno  poslanec  v DZ RS Anton Šturbej  ministra Poklukarja sprašuje naslednje:

 

  1. Ali ste seznanjeni z ukrepi, ki so jih za preprečevanje števila prosilcev za mednarodno zaščito oziroma azil sprejeli v Avstriji in ali ste jih preučili?

 

  1. Ali boste sprejeli podobne ukrepe za omejevanje števila prosilcev za mednarodno zaščito in preprečevanje nezakonitih migracij, kot so jih sprejeli v Avstriji?

 

  1. Kakšne ukrepe za preprečevanje števila prosilcev za mednarodno zaščito boste predlagali Vladi Republike Slovenije? Kakšna je časovnica?

 

Kako dolgo bo minister Poklukar “mečkal” z odgovorom?

Minister v kolikor želi biti minister za notranje zadeve mora poleg podanih odgovorov podati  razumljive in upravičene odgovore in  razloge za drugačno ravnanje oziroma za ne-ravnanje  slovenskih varnostnih organov in policije same.

Avtor prispevka v pogovoru s poslancem Šturbejem.(Foto: Tegov)

Slike so na žalost drugačne, predvsem pa slabe. Policisti so pri enem nedavnem primeru v Beli Krajini na meji  s Hrvaško ko je celo policist vodil kolono dobro opremljenih  nezakonitih migrantov do kombija mobilne policijske postaje kjer jih  kot pravijo evidentirajo s  podatki,   ki jih  povedo brez možnosti resničnega preverjanja. V kolikor na ta in na  vsa  druga vprašanja  v zvezi z varnostjo lastnih državljanov ne bo primernega odgovora bi moralo slediti nekaj konkretnega v zvezi prevzemanja odgovornosti ki lahko rezultira odstop ministra pa tudi prvega ministra.

Bomo videli!

Vane T. Costa

Mogoče vam bo všeč

Več v:Evropa