Posvet o osteoporozi v Celju(Foto: Robert Fojkar)
LokalnoSlovenijaV fokusuZdravje

O osteoporozi kot tihi ubijalki kosti

Osteoporoza je bolezen z zmanjšanjem kakovosti in količine kostnine, ki oslabi kosti, da se zlomijo že pri najmanjših poškodbah ali navadnih obremenitvah. Je izrazito vezana na spol, saj je do trikrat pogostejša pri ženskah kot pri moških.

Spada med pet najpogostejših kroničnih bolezni nasploh, 80 % prizadetih pa predstavljajo ženske.

 

Osteoporoza je bolezen starejših ljudi. Pogostost bolezni narašča s starostjo. Po podatkih za Slovenijo ima bolezen nad 50. letom 27,5 % žensk in moških, nad 60. letom 14,6 %, nad 65. letom pa 40,6 % žensk ter 16,7 % moških.

Kosti začnejo izgubljati svojo moč in se lažje zlomijo. Poleg kosti podlakti in zgornjega dela nog je še posebej ogrožena hrbtenica. Poškodovano vretence se namreč sesede in posledično se razvije trajna deformacija, imenovana kifoza oziroma grba prsne hrbtenice. Gre za ukrivljen hrbet, kar pripisujemo nastanku osteoporoze. Znak za preplah pri nenormalni izgubi kostne mase je velika bolečina v hrbtenici ali v prsnici. Tovrstna bolečina nakazuje, da se je sesedlo eno ali več vretenc.

Bistvo zdravljenja bolezni je namreč v preprečevanju zlomov. Osteoporoza brez osteoporoznega zloma je klinično nema bolezen, kar pomeni, da bolnik nima klinično vidnih simptomov in znakov bolezni, ima pa povečano tveganje za osteoporozni zlom. Najtežja oblika osteoporoznega zloma je zlom kolka, ki ima resne posledice, saj 80 % ljudi, ki utrpi tak zlom, ni več sposobnih za samostojno življenje, v prvem letu po zlomu pa jih skoraj 25 % umre. Tveganje ženske, da bo umrla zaradi zapletov po zlomu kolka, je enako tveganju za smrt zaradi raka dojke.

Jasno je torej, da je osteoporoza resna nevarnost za vaše zdravje in morda celo za vaše življenje, opozarja združenje zdravnikov družinske medicine.

Zato  se je treba pravočasno in preventivno pripraviti na soočenje  ki se pojavijo   s pojavom in nevšečnostmi  ter preglavicami v zvezi z osteoporozo.

Posvet na to aktualno temo je bil  realiziran  v sodelovanju z Mestnim odborom SDS Celje, oziroma z  Ženskim odborom SDS Celje, ki ga vodi gospa Brigita Tratnik,  Svoj strokovni del in delež so prispevale:  dr. Bernarda Hostnik, mag. zdr. nege, ZP Vojnik, Cvetka Koželj, dipl. med. sestra s specialnimi znanji, ZP Vojnik, ter Patricija Muhovec, dipl. med. sestra, iz Centra za krepitev zdravja ZD Celje.

VTC

Foto: Robert Fojkar

You may also like

More in:Lokalno