Francetu ne bi bilo vseeno kakšna je Slovenska kultura danes
Ob svitu ponedeljkovega dne se bomo zbudili v praznični dan, ki je kulturni dan, dan, praznik slovenske kulture in jezika, tudi Prešernov dan, slovenski kulturni praznik, ki ga obeležujemo na dan smrti, ko je 8. februarja pred 152. leti umrl France Prešeren.
Naredil je veliko, ko je slovenščino kot jezik, bistveno sestavino samobitnosti vsakega naroda, dvignil na piedestal z namenom da tam ostane. Njemu vsekakor priznanje da je to naredil za slovenski jezik in kulturo,ko je v tako oddaljenem času in na takšen način pomagal slovenskemu narodu, njegovem jeziku in kulturi dal takšen pečat in prispevek v narodovi rasti, bitju, vesti in zavesti o samemu sebi. Da narod pésni, piše, prenese svoja globoka čutenja v obliki ki bo za vedno ostala v narodovo kulturno dediščino.
France, Dr. France Prešeren, je največji slovenski pesnik. Glede na časovno in kulturno ter kulturološko videnje njega in vse kar je storil svoj čas, bo tako tudi ostalo. Za vedno. Postal je prvi slovenski pesnik v modernem smislu in z njegovo poezijo smo Slovenci, v literarnem pogledu, postali enakovredni evropskim narodom. Danes velja France Prešeren za enega največjih slovenskih pesnikov in slovenskih simbolov, njegovo sedmo kitico Zdravljice smo vzeli za himno, na bankovcu za 1000 slovenskih tolarjev je bila njegova podoba, danes ga na kovancu za 2 Evra nosimo v denarnicah.
Kaj bi France porekel na današnje stanje v kulturi in »kulturi«?
Ampak naš France, pa si je težko predstavljal, tisti ki se nikoli otrokom ni približal praznih rok, da tisti ki je z svojimi sodobniki živel življenje Kranjcev tistega časa, da bo tako kot je sedaj, še manj pa v času od lanskega februarja do sedaj.
Tudi leto poprej ni bil «zadovoljen« ko so mu meter ali dva, skoraj pred nosom godéjo z instrumenti ki jih nikoli ni poznal in v jeziku njemu nepoznan, v opravi, ki kranjska nikakor bila ni, da klobuk dajejó kot cerkovnik za nabirek za muskó, ki niti naša ní. V preteklem letu je celo tako se ljudem, » ki ni radi naši bili« se je popolnoma utrgalo da so edinega našega ki je znal na harmoniko igrati so pregnali. Ko pa je tam pa ga morajo možje postave »varvat«, da bi le kakšno slovensko noto prepoznali. V letu ko je prišla čudna bolezen v naše kraje, domove in ko je bilo treba paziti na vse, oni so trmo zganjali, oblasti in postavi nasprotovali, s kolesi se okoli vozili ter »nespodobščino« govorili čez vse. In škodo na zdravje svoje in tuje ogromno naredili.
Leta poprej turistični vodniki, ko so imeli za peljati tujce, ki so obiskali in jim pokazali kdo v našem mestu glavnem bil je in še je, so pokazali na Franceta so jim pa bankovec s njim, ki ga ni več namesto kovanca od evra s katerim plačuješ po celi Evropi.
Namesto da bi obogatili kulturo jo smetijo, po nekih zapuščenih »bajtah« se onegavijo počez z ljudmi od drugod ki jih ne poznajo. Obiskujejo in se zadržujejo na lokacije, ki so primerne za zboleti in ne za živeti. Drugi pa v »gatah« plešejo ali zganjajo norčije ki še to niso, pa še noben jih ne gleda, zato ker sramotijo kulturo.
Prav tako si ni želel, da se iz dneva v dan, ko si se pri kakšnemu semaforju ustavil, si iz povečini avtov ki so imeli odprto okno, ne glede na letni čas, zaslišal vpijajočo glasno , ki ni bila za nikamor. Naša prav gotovo ni bila, vtisa niso naredili, po večini pa so normalne ljudi motili.
Si ni želel šole Slovenske, ki učijo otroke kranjske in štajerske, da imeli bi še »enega učitelja,« ki bo otrokom ki v klopi sedé, da bistva slovenske besede še enkrat povedo, ker oni od drugod so in nič od »slovenščine« ne vedo. V letu ki je bilo zelo drugačno, ko so otroci bili tudi dobršen dela doma bi se morali in mogli lotiti učenja in pogleda na svet in življenje, so jih zagrenjeni starši nagovarjali naj ne ubogajo nikogar ker bodo na tak način važni. Nekaj tega smo videli na ulicah in trgih knežjega mesta, ko so staro in mlado risalo po tleh neke čudne parole ki so kazale njihovo omejenost in ne prednost, ali dodano vrednost.
Tako so nekateri izkrivili slovensko kulturo, da ni več sama sebi podobna. Po letu, ki ni moglo biti najbolj naklonjeno kulturi, so želeli ali domišljavi kako podučiti oblast, da jim daje nekaj in še več , da jim daje vnaprej, da bi lahko »neobremenjeni » študirali bodočo kulturo. Celotna družba je sprejela nenaklonjeno stanje in vse korake, ki so potrebni za izhod iz tega. Ne oni so se spremenili v jokavce in cmere pa še na očeh javnosti brez nobenega sramu. Pa še za to cmeranje in razbijanje in metanje ob tla ter »šuntanje« drugih, bi radi še kakšen dodatni »krajcar« dobili. Ne. To pa je preveč.
France si je najbolj, tudi v tem ne tako lahkem letu, v svoji predstavi želel videti Slovence, svoje Kranjce, ki se veselé, pojejo, dobro kapljico spijejo, da se njihovo počutje primerja s pomladjo navznoter in navzven.
Upam, vsaj jaz si jemljem zase to pravico pričakovati, da bomo kmalu prenekatero početje tudi kulturno, počeli na kulturno, lepo, vzneseno, kot se spodobi in je pravšnje počutje ob zaužitju kulturnih in kulturno duhovnih dobrin. Ob takšnem razmišljanju bi celo France dal za »glaž«
Duše in glave vsakega Slovenca in slovensko čutečega državljana naj bodo polne in bogate z vsebino ki dobro dene in nas pokonci drži. To mora biti v nas 365 dni v letu!
Avtor: Vane T. Costa